اعطای موافقتنامه پروانه اپراتور مجازی به 6 شرکت

اعطای موافقتنامه پروانه اپراتور مجازی به 6 شرکت

اعطای موافقتنامه پروانه اپراتور مجازی به 6 شرکت

اعطای پروانه اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) با مصوبه ۲۱۰ كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات در واپسين روزهای اسفند ۹۳ كليد خورد. به گزارش سازمان تنظیم مقررات هدف از انجام این کار افزايش رقابت، افزايش كيفيت و پوشش نيازهای  مشتركان خاص و ترغيب نوآوری و ارائه خدمات ارزش افزوده در بازار  تلفن همراه كشور به دنبال تدوين و اعطای آن بود و حالا پس از يكسال، در آستانه آخرين ماه سال ۱۳۹۴ شش متقاضی شامل شركت توسعه فناوری ارتباطات نوين همراه (فناپ)، شركت های وب، شركت شاتل، كنسرسيوم شركت خدمات انفورماتيك و صبانت، كنسرسيوم تجارت الكترونيك پارسيان و كنسرسيوم سامان موافقتنامه اصولی پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه (MVNO) را دريافت كردند. در ادامه گفتگو با صادق عباسی شاهكوه، معاون بررسيهای فنی و صدور پروانه سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئی را در رابطه با این موضوع می‌خوانید.

  • وضعيت ساير متقاضيان که موافقت اصولی دريافت نکرده‌اند به چه صورت است؟

پس از انتشار فراخوان، ۵۱ متقاضی برای دريافت پروانه اعلام آمادگی كردند كه از اين تعداد، ۱۱ متقاضی شرايط دريافت پروانه را نداشتند و از اين فرايند حذف شدند، از ميان ۴۰ متقاضی باقيمانده به ۱۸ شركتی كه تمام شرايط لازم را دارا بودند اعلام شد كه ضمانت‌نامه‌های لازم را ارائه كنند، در حال حاضر برای شش متقاضی نامبرده شده كه ضمانت‌نامه ارائه كرده‌اند، موافقت‌نامه اصولی صادر شده است. براي ۱۲ متقاضی ديگر نيز درصورت ارائه ضمانت‌نامه، موافقت اصولی صادر خواهد شد. ۲۲ متقاضی باقيمانده نيز تا پايان بهمن فرصت دارند مدارك خود را تكميل كنند كه در صورت احراز شرايط ، درمورد اعطای موافقت‌نامه به آنان نيز اقدام خواهد شد.

  • شش دريافت‌كننده موافقت‌نامه اصولی پس از اين چه فرآيندی را بايد طی كنند؟

دريافت‌كنندگان موافقتنامه اصولی مطابق مصوبه كميسيون شش ماه فرصت دارند كه با اپراتورهای ميزبان (اپراتورهای تلفن همراه) برای استفاده از شبكه دسترسی آنها به توافق برسند و درصورت توافق، پروانه برای آنها صادر خواهد شد و پس از آن مي‌توانند به ارائه خدمات بپردازند. بر همين اساس پيش‌بينی می شود كه در نيمه اول سال ۹۵ صدور پروانه و در نيمه دوم سال ۹۵ آغاز سرويس‌دهی MVNO ها را داشته باشيم.

  • آيا متقاضيان دريافت پروانه، از نظر ظرفيت و توان ورود به بازار شرايط يكسان دارند؟

از ميان متقاضيان دريافت پروانه، ۱۰ متقاضی دارای شريك خارجی فعال در زمينه مخابرات هستند و ۸ متقاضی با مشاركت دارندگان پروانه ايجاد و بهره‌برداری از شبكه ارتباطات ثابت (FCP) و ۱۳ متقاضی با مشاركت شركتهای سرمايه‌گذاری برای دريافت پروانه MVNO اقدام كرده‌اند. بعضی از متقاضيان هم دارای تركيبی از مجموعه‌های فوق هستند كه نشان‌دهنده ظرفيت و توان ورود به بازار آنهاست. البته طبيعی است كه شرايط آنها يكسان نيست.

  • حضور شريك خارجی و يا مشاركت با دارندگان FCP چه مزيتی برای متقاضيان دارد؟

اپراتورهای MVNO با ريسك نسبتاً بالائی وارد بازار ICT می شوند و در صورتی كه با اپراتورهای با تجربه وارد فضای فعاليت بشوند، شانس موفقيت بالاتری دارند، به همين دليل چند متقاضی با مشاركت اپراتورهای بين‌المللي وارد اين كسب و كار شدند. از سوی ديگر مشاركت برخی از متقاضيان با دارندگان پروانه FCP در واقع گام اول برای همگرايی شبكه ارتباطات سيار (موبايل) و شبكه ثابت است كه آينده خوبی را برای فضای ICT ترسيم می كند. ضمن اينكه وجود FCP ها كه دارای كاربر هستند شرايط اوليه خوبی برای MVNO ها رقم می زند.

  • فكر می كنيد فضای ICT كشور چقدر ظرفيت برای فعاليت MVNO ها دارد؟

شكل‌گيری MVNO ها براساس مطالعاتی بود كه با همكاری حوزه تحقيقاتی كشور و مشاوران داخلی و خارجی انجام شد. براساس برآوردها در ۱۰ سال آينده حدود ۱۵ درصد سهم بازار به MVNO ها خواهد رسيد. بنابراين انتظار داريم سالانه حدود دو درصد از سهم بازار تلفن همراه برای اپراتورهای MVNO باشد. اينكه هر كدام از MVNO ها چه سهمی از بازار را در اختيار بگيرند به توان خودشان بستگی دارد. البته بازارهای جديدی مثل M۲M هم می تواند اندازه كلی بازار و در نتيجه سهم بازار را افزايش دهد. قاعدتاً متقاضيانی كه با اپراتورهای با تجربه وارد اين فضا شده‌اند، شانس موفقيت بيشتری در بازار دارند. هر متقاضی ای با طرح تجاری مشخص وارد اين فضا شده و هر كدام در زمينه خاصی فعاليت می كنند و در فضای رقابتی ممكن است برخی از اين اپراتورها در آينده حذف يا ادغام شوند.

  • در چنين فضای رقابتی كدام اپراتورهای تلفن همراه ظرفيت بالاتری برای همكاری با اپراتورهای MVNO دارند؟

در اين فضا شانس اپراتوری كه ظرفيت شبكه خالی بيشتری داشته باشد، بيشتر است.

  • با ورود اپراتورهای مجازی همچنان ما تعدد سيم‌كارت داريم، يعنی مشترك علاوه بر سيم‌كارت اپراتورهای موجود تلفن همراه ممكن است سيم‌كارت اپراتور MVNO را هم در اختيار داشته باشد؟

اپراتور MVNO از لحاظ سيم‌كارت اپراتوری مثل ديگر اپراتورهاست لذا مردم می توانند علاوه بر سيم‌كارتهای معمول، سيم‌كارت MVNO هم داشته باشند. به هر حال مشترك حق انتخاب دارد كه صرفاً از سيم‌كارت اپراتور MVNO استفاده كند يا سيم‌كارتهای چند اپراتور را داشته باشد.

  • پس اپراتور MVNO بايد خدمات صوت و ديتا نيز ارائه كند؟

اين الزامی نيست ولی اگر اپراتوری سبد سرويس‌های قابل ارائه‌اش كاستی داشته باشد شانس كمتری برای جذب مشتری دارد. البته ممكن است كه يك اپراتور MVNO فقط سيم‌كارت ديتا ارائه دهد. ما در واقع به مردم حق انتخاب می دهيم و كاربران متناسب با نياز يا خدمات متفاوت اپراتورها، انتخاب مي‌كنند چه سرويسی دريافت كنند.

منبع : آی‌ تی‌ ایران
27 بهمن 1394

اپراتور مجازی

اعطای موافقتنامه پروانه اپراتور مجازی به 6 شرکت