ارائه خدمات اپراتور موبایل

ارائه خدمات اپراتور موبایل

نسلهای جدید موبایل در کنار خدماتی اصلی همچون پیام کوتاه و پیام صوتی امکان استفاده از طیفی گسترده تر از خدمات ارزش افزوده (VAS) را برای مشترکان تلفن همراه فراهم می کند به این معنی که انتقال دیتا، تلویزیون موبایل، بانکداری موبایل، خدمات مبتنی بر مکان و انواع امکانات تصویری امکانپذیر است.

اینترنت باند پهن بی سیم در موبایلهای نسل سومی

خدمات اینترنت پرسرعت بی سیم بر بستر باند پهن تلفن همراه از جمله مهمترین خدمات ارزش افزوده نسل سوم و بعد از آن به شمار می‌آیند که امکان استفاده مشترکان از اینترنت پرسرعت را روی تلفن و یا کامپیوتر خود حتی زمانی که در حال حرکت هستند مهیا می سازد.

جهت  اتصال به شبکه و بهره‌برداری از این خدمات، مشترکان می‌توانند از تلفن همراه خود و یا لپ‌تاپ خود استفاده کنند. برای استفاده از اینترنت برروی رایانه و لپ‌تاپ لازم است از یک مودم با اندازه مشابه حافظه‌های فلش استفاده شود.

 دریافت برنامه‌های تلویزیونی و ویدئویی با موبایل

بسیاری از خدماتی که در نسل سوم و چهارم شبکه‌های مخابراتی استفاده می‌شود، خدماتی هستند که اپراتور در آنها نقش ایجاد زیرساخت را دارد و ارائه آنها منوط به همکاری شرکت‌های مختلف دولتی و خصوصی است. در این دسته از خدمات، انواع محتوای متنی و چند رسانه‌ای مورد نیاز با کمک بستر شبکه نسل سوم و چهارم با همکاری مجموعه‌های تولیدکننده آن محتوا، در اختیار مشترکین قرار خواهد گرفت.

برای مثال با استفاده از زیرساختهای نسل سوم و چهارم شبکه های همراه کانال‌های تلویزیون بر روی موبایل قابل مشاهده‌ است به نحوی که مشترکان می‌توانند به راحتی به این کانالها دسترسی پیدا کرده و از برنامه‌های آن استفاده کنند.

حق پخش برنامه‌های تلویزیونی را نیز می‌توان از طریق گوشی و بر بستر شبکه نسل سوم و چهارم پرداخت کرد. همچنین به کمک بستر شبکه نسل‌سوم و چهارم می‌توان فیلم یا کلیپ‌های ویدئویی را برای مشترکان ارسال و توسط گوشی آنها را دریافت کرد. این سرویس به مشترکان اجازه می‌دهد انواع ویدئو و محتویات آن را انتخاب کرده و سپس آن را برای مشاهده به گوشی موبایل، ‌لپ تاپ و یا غیره بفرستند.

قابل ذکر است  که کلیپهای اخبار و اتفاقات ورزشی از جمله محبوب ترین فیلم های دانلود شده توسط کاربران موبایل هستند و شبکه‌های خدمات نسل سوم و چهارم به دلیل ظرفیت و پهنای باند گسترده برای ارائه خدمات ویدئویی در موقعیت بهتری نسبت به نسلهای پیشین خود قرار دارند.

خدمات بانکی و بانکداری بر بستر موبایل

با توجه به امنیت بالای شبکه‌های نسل سوم و چهارم و نیز ظرفیت انتقال انواع اطلاعات مورد نیاز در شبکه بانکی، امروزه این شبکه‌ها بستر قابل اطمینانی برای انجام انواع خدمات بانکداری محسوب می شوند. در این راستا به کمک شبکه نسل ‌سوم و چهارم مشترکان بدون نیار به بسیاری از مراجعات حضوری به شعب بانکها و طی ‌کردن مراحل مختلف اداری و صرفاً به کمک گوشی موبایل در اسرع وقت نیازهای بانکی خود را برطرف خواهند کرد.

دسترسی به اطلاعات مکانی با موبایل

به کمک سرویس‌های مبتنی بر مکان، اطلاعات آب و هوا یا ترافیک محلی به گوشی تلفن‌همراه مشترک فرستاده می‌شود. همچنین امکان جستجوی دوستان یا مراکز تجاری نزدیک وی نیز از طریق این شبکه فراهم می شود.

این خدمات شامل تشخیص موقعیت شخص یا شی ء همچون یافتن نزدیکترین باجه های بانکی الکترونیکی یا موقعیت یک دوست یا کارمند می شود. ردیابی مرسولات یا وسایل نقلیه نیز از جمله خدمات دیگر این سرویس خواهد بود.

ارائه خدمات اپراتور موبایل